Mistrzowie La Liga – najlepsze drużyny ligi hiszpańskiej

15
Kibice reprezentacji Hiszpanii

La Liga to jedna z najbardziej widowiskowych i prestiżowych lig piłkarskich na świecie. W tym artykule przyjrzymy się historii La Liga, zastanowimy się jak powstaje mistrz La Liga, omówimy najlepsze drużyny ligi hiszpańskiej oraz przeanalizujemy najciekawsze mecze w La Liga.

Co to jest La Liga?

La Liga to najwyższa klasa rozgrywkowa hiszpańskiej piłki nożnej. Liga ta powstała w 1929 roku i przez wiele lat była uważana za najbardziej prestiżową ligę w Europie. W La Liga rywalizują najlepsze drużyny z Hiszpanii, takie jak FC Barcelona, Real Madryt czy Atletico Madryt. Rozgrywki składają się z 20 drużyn, które grają przeciwko sobie w dwóch rundach – jesiennej i wiosennej. Zawody cieszą się dużą popularnością na całym świecie, a oglądalność meczów La Liga jest ogromna. Sukcesy w tych rozgrywkach to zawsze ogromna radość dla fanów drużyn, które walczą o tytuł mistrza Hiszpanii. W historii La Liga były już legendarnie zacięte pojedynki, niesamowite bramki i emocjonujące zwroty akcji. Liga ta przyciąga najlepszych piłkarzy na świecie i wciąż stanowi wspaniałą rozrywkę dla fanów sportu. 

Historia La Liga

La Liga została założona w 1929 roku i była pierwszą ligą piłkarską w Hiszpanii. Pierwszym mistrzem ligi został FC Barcelona, a obecnie to właśnie FC Barcelona i Real Madryt stanowią hegemonię tej ligi.

Najlepsi strzelcy

Najlepszym strzelcem w historii La Liga jest Lionel Messi z FC Barcelona, który zdobył ponad 500 bramek. Nieco niżej w klasyfikacji znajduje się kolejny piłkarz Blaugrany, czyli Luis Suarez.

Najbardziej utytułowane drużyny

FC Barcelona i Real Madryt to dwie najbardziej utytułowane drużyny w historii La Liga. Blaugrana zdobyła tytuł mistrza Hiszpanii aż 26 razy, a Królewscy 34 razy.

Zasady rozgrywek La Liga

La Liga to profesjonalna liga piłkarska w Hiszpanii, w której rywalizuje 20 zespołów. Zasady rozgrywek są takie, że każda drużyna gra z każdą dwa razy – raz na własnym stadionie, a raz na wyjeździe. Dzięki temu rozwiązaniu zapewniona jest pełna równowaga między drużynami oraz wyrównane szanse na zdobycie tytułu mistrza. W La Liga obowiązuje system punktowy, gdzie za zwycięstwo otrzymuje się 3 punkty, za remis 1 punkt, a za porażkę 0 punktów. Na koniec sezonu drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów, zostaje mistrzem Hiszpanii. Dla zespołów, które zajmą miejsca od 2-4 zapewniona jest możliwość gry w Lidze Mistrzów, a drużyny z miejsc 5-7 mogą wystąpić w Lidze Europy. Natomiast drużyny będące na dole tabeli, czyli miejscach 18-20, spadają do niższej ligi – Segunda División. 

Punktacja w La Liga

W La Liga przyznaje się trzy punkty za zwycięstwo, jeden za remis i zero za porażkę. Liczba punktów decyduje o końcowej pozycji drużyny w tabeli ligowej.

Rozgrywki: Liga, Copa del Rey i Liga Mistrzów

Główną rozgrywką w La Liga jest oczywiście liga hiszpańska. Oprócz niej, hiszpańskie drużyny biorą udział w Copa del Rey oraz w międzynarodowych rozgrywkach takich jak Liga Mistrzów czy Liga Europy.

Wpływ trenera i umiejętności graczy

Aby zdobyć tytuł mistrza La Liga, drużyna musi posiadać odpowiednio przygotowanego i doświadczonego trenera, którego umiejętności i taktyka mogą wpłynąć na końcowy wynik. Oczywiście, kluczową rolę odgrywają także umiejętności i postawa graczy na boisku.

Które drużyny zasłużyły na miano mistrza La Liga?

W ostatnich latach Liga Hiszpańska była jedną z najbardziej konkurencyjnych lig piłkarskich na świecie. W sezonie 2020/2021 na ten tytuł zasłużyła zdecydowanie drużyna Atletico Madryt, która wywalczyła mistrzostwo po raz pierwszy od 7 lat. Zespół Diego Simeone był stabilny przez cały sezon, a zwłaszcza jego defensywa była nie do pokonania. Do rywalizacji o tytuł La Liga przystąpiło również Real Madryt i FC Barcelona. Oba kluby miały swoje okresy uciech i tragedii w danym sezonie, ale zdecydowanie nie były w tak dobrej formie jak Atletico, które zebrało 4 punkty więcej niż katalońska drużyna. Zespół Diego Martinez z Granady także zrobił duży postęp w sezonie 2020/2021, kończąc sezon na 7 miejscu i zdobywając miejsce w kwalifikacjach do Ligi Europy. 

FC Barcelona

Jeden z najbardziej utytułowanych klubów w historii piłki nożnej, FC Barcelona, zdobył mistrzostwo Hiszpanii aż 26 razy. Zespół z Katalonii słynie ze swojego ofensywnego stylu gry, charakterystycznych kolorów (czerwono-niebieskich) oraz niezliczonych gwiazd, takich jak Lionel Messi, Ronaldinho czy Johan Cruijff.

Real Madryt

Czyste i uporządkowane szaty, biel i purpura, oraz wiele gwiazd w drużynie – to cechy charakterystyczne Realu Madryt, drugiej najbardziej utytułowanej drużyny w historii La Liga. Królewscy zdobyli tytuł mistrza Hiszpanii 34 razy i wciąż pozostają jednym z najbardziej znanych klubów piłkarskich na świecie.

Valencia CF

Valencia CF to klub ze stolicy prowincji Walencja, który w swojej historii zdobył aż 6 mistrzowskich tytułów. Klub słynie z kontynuowania prowadzenia rozwoju stadionu Mestalla oraz prowadzenia bardzo skutecznej akademii piłkarskiej.

Mistrzowie La Liga w ostatnich latach

RokMistrz Hiszpanii
2022Real Madryt
2021Atletico Madryt
2020Real Madryt
2019FC Barcelona
2018FC Barcelona
2017Real Madryt
2016FC Barcelona
2015FC Barcelona
2014Atletico Madryt
2013FC Barcelona
2012Real Madryt 
2011FC Barcelona
2010FC Barcelona
2009FC Barcelona
2008Real Madryt
2007Real Madryt
2006FC Barcelona
2005FC Barcelona
2004Valencia
2003Real Madryt
2002Valencia
2001Real Madryt
2000Deportivo La Coruna
1999FC Barcelona
1998FC Barcelona
1997Real Madryt
1996Atletico Madryt
1995Real Madryt
1994FC Barcelona
1993FC Barcelona
1992FC Barcelona
1991FC Barcelona
1990Real Madryt
1989Real Madryt
1988Real Madryt
1987Real Madryt
1986Real Madryt
1985FC Barcelona
1984Athletic Bilbao
1983Athletic Bilbao
1982Real Sociedad
1981Real Sociedad
1980Real Madryt
1979Real Madryt
1978Real Madryt
1977Atletico Madryt
1976Real Madryt
1975Real Madryt
1974FC Barcelona
1973Atletico Madryt
1972Real Madryt
1971Valencia
1970Atletico Madryt
1969Real Madryt
1968Real Madryt
1967Real Madryt
1966Atletico Madryt
1965Real Madryt
1964Real Madryt
Mistrzowie La Liga w ostatnich latach

Jakie są najciekawsze mecze w La Liga?

El Clasico: FC Barcelona vs. Real Madryt

To bez wątpienia najbardziej oczekiwane i emocjonujące spotkanie w La Liga. Mecz dzieli fanów na tych, którzy kibicują FC Barcelona i tych, którzy kibicują Realowi Madryt. Derby hiszpańskie to nie tylko ważne wydarzenie sportowe, ale również wielkie święto dla hiszpańskiej kultury.

Derby hiszpańskie: FC Barcelona vs. Valencia CF

FC Barcelona i Valencia CF to dwa kluby, które łączy bogata historia i wiele zwycięstw. Derby hiszpańskie pomiędzy tymi klubami to idealna okazja, by zobaczyć wielu piłkarskich gigantów w akcji – Lionel Messi i Luis Suarez z FC Barcelona oraz Dani Parejo i Maxi Gomez z Valencia CF.

Derby Basków: Athletic Bilbao vs. Real Sociedad

To spotkanie to nie tylko pojedynek dwóch klubów, ale również walka o prestiż i honor. Obydwie drużyny pochodzą z Baskonii i reprezentują dwa różne miasta – Bilbao i San Sebastian. Derby Basków to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych na Półwyspie Iberyjskim.

Grzegorz ŻabaAuthor posts

Avatar for Grzegorz Żaba

Grzegorz Żaba doświadczony i ceniony dziennikarz sportow, specjalizujący się w piłce nożnej, z naciskiem na Premier League. Fascynacja futbolem towarzyszyła mu od najmłodszych lat. Grzegorz nadal mieszka w Londynie, gdzie kiedy nie pisze o Premier League, spędza czas na lokalnych stadionach, podtrzymując swoją niewyczerpaną miłość do piłki nożnej.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *